Jan Kocín z Kocínetu (narozen v Písku dne 14. února 1543) vzpomínal i později vděčně svých sourodáků, věnuje Píseckým třetí díl znamenitého svého spisu: „Historie církevní Kassiodora…“, při čemž praví, „že jest vůbec u nich známé a vědomé, že z rodičů ač nebohatých a nevelmi u světa slavných, avšak křesťanských a na poctivosti dobře zachovalých se narodil a ve škole téhož místa začátků jak literního umění, tak křesťanské pobožnosti skrze božské řízení a pracem svým požehnání nabyl, takže potom s lepším prospěchem ve školách pražských i v akademii témuž dobrému učiti se mohl.“
V roce 1541 koupil si jeho otec, který se jmenoval Vavřinec Kocian, dům od Matouše Čadouše za 56 kop grošů.
Dům Kociánův od Čadouše koupený nacházel se v nynější Kostelní ulici na levé straně, jdeme-li z malého náměstí k děkanskému chrámu Páně tam, kde je nyní dům čís. pop. 46.
Mladý Kocín měl tudíž, poněvadž dům otcovský se nacházel v Kostelní ulici, velmi blízko do školy.
Škola městská stará písecká nacházela se tehdáž na západní straně hlavního chrámu, tam, kde nyní prázdné prostranství mezi děkanským kostelem a domem měšťana Ziegrossera na Drlíčově. Kocian koupil pak ještě dědinu, jež slově vrch Duchkovský (který se nachází někde mezi městem a vesnicí Smrkovicemi) a kus podnivku od M. Beránka za 55 kop grošů roku 1559.
Jan Kocín mezitím studoval na univerzitě, kde roku 1582 dosáhl bakalářství; načež co průvodce panských synů odebral se do ciziny. Deset let cestoval po Německu, Francii a Itálii. Navrátiv se usídlil se na Malé Straně v Praze. Svou klasickou vzdělaností a důkladnou znalostí práv domácích i cizích zjednal si přízeň a přátelství všude, takže mu byl svěřen přední úřad písařství při radě malostranské r. 1578. Téhož roku po smrti otcově přišel Kocín do Písku, kde dům svůj i dědinu s loukou ležící k Smrkovicům a haltýř pod valchou (která byla u mlýna podskalského) prodal Janu Kožešníkovi Němci za 300 kop grošů míš.
Od roku 1592 věnoval Kocín veškerý čas prázdný ve spojení s Veleslavínem písemnictví českému. Zemřel 26. března 1610 i pochován v malostranském chrámu sv. Mikuláše. Nejznámější spisy jeho české mimo mnohé latinské jsou: Kronika nová o národu tureckém (1584), Čest a nevina pohlaví ženského a Abeceda pobožné manželky a rozšafné hospodyně (1585).
Matzner, Jan. Jan Kocín z Kocínetu. In: Písecká čítanka. 2. díl. Písek: Okresní knihovna v Písku, 1981. S. 25-27.
Úryvek z článku z časopisu Otavan, 9. 8. 1879, roč. I, č. 6, s. 44-45
Další ukázky z díla autora: