-
S okázalou slavností odhalovali před 30 roky písečtí akademikové pomník „otci národa“, zbudovaný péčí „Komitétu pro postavení pomníku Fr. Palackého“ v městských sadech píseckých nákladem 5 000 K.
V předvečer odhalení sehráli Jeřábkovo drama „Služebník svého pána“ za účinkování pí. O. Sklenářové-Malé; divadlu předcházel proslov A. Heyduka. Návštěva obecenstva ve vyzdobeném divadle byla obrovská a nadšení všeobecné. Druhého pak dne ubíral se velký průvod místních spolků a četných deputací z celého království do městského sadu (později nazvaného sadem Palackého), kdež plamennou slavností řeč pronesl sám zeť Palackého dr. F. L. Rieger, který den před slavností přibyl do Písku kočárem ze zámku Vrážského, kam mu vstříc vyjely deputace městské rady a spolků, načež byl na radnici nadšeně uvítán a pozdraven zástupci různých korporací. Rieger v řeči své vylíčil zásluhy Palackého, jak přišel v pravý čas, aby vrátil národu historii a s ní uvědomění i sílu. Promluvil o jeho povaze naprosto opravdové, jako ze žuly vytesané, o jeho pracovitosti ve veřejném životě a jeho významu na poli politickém. Všecky složky života Palackého samy sebou daly vznik oné hluboké úctě a vroucí lásce národa, který nazval jej svým otcem. – po řeči Riegrově, hlučně aklamované, sňata rouška a socha Palackého pozdravena nekonečným jásotem a provoláváním slávy. Třicet dva věnce složeny byly na úpatí pomníku jsouce věnovány předními národními korporacemi. – Byla to skutečná slavnost všenárodní, neboť zásluhou píseckých akademiků byl v Písku zřízen p r v n í pomník Fr. Palackému, jak také s důrazem akcentováno v řeči Riegrově.
K slavnosti zavítala řada poslanců, deputace města Prahy, Plzně a měst okolních, Uměl. Besedy, četní zástupcové šlechty. Ze spisovatelů přítomných pozoruhodným zjevem byl Svatopluk Čech, jehož asi na málokteré slavnosti bylo lze zříti. – Odhalením pomníku a slavnostním banketem s řadou nadšených přípitků slavnost nebyla u konce. Uspořádána ještě večer velká akademie. Na programu byla pozoruhodná čísla: Smetanova „Vltava“ pro velký orchestr, Fibichova „Jarní romance“, Gregorův sbor „Na přírodu“ a j. Po akademii byl ples. Příští den slavnost skončila velkou regatou a ohňostrojem na Otavě pod Hradišt. chlumem.
Naše fotografie z r. 1886 podává obrázek pomníku v den odhalení; v popředí někteří funkcionáři slavnostního komitétu akademického. Pomník je prací akad. sochaře prof. Lad. Wurzla, jehož návrh byl přijat a model zvláštní komisí v listopadu 1885 schválen. Členy komise byli Josef Myslbek, Jan Koula a Josef Maudr. Komitét Palackého splniv svůj úkol ukončil činnost valnou hromadou 17. září 1886. Z přebytku peněz věnováno bylo 150 zl. Na zakoupení rodného domku Palackého.
[Pozn. Čtení z Písku: Pomník je prací akad. sochaře prof. Ludvíka Wurzla]
Z časopisu Otavan, 30. 9. 1916, roč. 1, č. 6-7, s. 113.
Místa spjatá s dílem nebo jeho autorem:
Další odkazy: